Môžu byť recyklované šperky luxusné?

Jedného dňa, keď budem mať viac času to urobím.”

Možno tiež poznáte tieto vety, ktoré hovoria o tom, že raz niečo vo svojom živote zrealizujete. A nápadov je čoraz viac a viac neuskutočnených. A medzitým, ako vznikajú a zanikajú, čas letí. Máte ich možno len v hlave alebo v nejakom zošite. Miesto toho, aby uzreli svetlo a povedali, čo ste chceli, iba zanechávajú vo vás bližšie nešpecifikovaný pocit…

Prítomnosť

A tak som prechádzala svoju počítač, s pocitom, že projekt intenzívneho tvorenia je za mnou. Ale všetky moje niekdajšie nápady, ktoré ležali prachom, sa začali dožadovať pozornosti: “Sme sny, ktoré si nikdy nezrealizovala. Musíš nás pustiť do sveta, aby si sa mohla posunúť ďalej. Sme nedokončený projekt…”

Prečo sme vznikli

V rukách som držala metre čipky, ktoré som dostala ako dar zo zvyškov produkcie. V mojich skriniach ležali šaty a šaty, jemné a lesklé košele, tričká, ktoré vyšli z módy – a ja som v nich videla ešte život. Síce som vôbec netušila, čo s nimi urobím, ale priala som si ako mnoho iných tvorcov, vytvoriť niečo, čo nezanikne v ponuke trhu a kde bude zreteľný i môj podpis. A samozrejme, urobí niekomu radosť.

Deď D

Keď som predstavila svoju dilemu s látkami a čipkou mojej dobrej priateľke, bola nadšená. Už dávno predtým si zamilovala kvetiny.

“Úplne si viem predstaviť, že by som si to dala k jednoduchým šatám, alebo k tričkám. Vieš, že mám rada eleganciu. Stuhy ma neberú, nepáči sa mi, že to kĺže, toto sa chová úplne inak..”

A tak vznikla moja náhrdelníková limitka na čipke. Nemala som obavy, že či bude škriabať, pretože som čipku predtým otestovala. Je úžasne jemná. V procese tvorenia som potom pochopila aj jej výhody, že by sa vďaka nej mohli nosiť na viac spôsobov.” S dlhým aj krátkym prevedením.


Jedného rána som potom vstala skôr ako obvykle a vďaka tomu, že kvety už boli zošité, som sa pustila do šitia aplikácií. Trvalo to šesť hodín aj s napasovaním na kvety, ktoré som predtým kedysi už vytvorila.

Nevýhodou samotnej recyklácie bolo to, že napriek tomu, že išlo o znovuvyužitie látok, zabralo to naozaj veľa času. Pri recyklácii si možno človek z vonka povie: a nemalo by to mať cenu recyklovaného produktu? 

Predstavujem proces tvorby

Viete, ako sa hovorí, že nápad to je len pár percent z celej realizácie.

 

Látka oproti stuhám, z ktorých sa robia väčšinou kvietky, má úplne iné vlastnosti. Dokonca každá má inú. Látky treba vyžehliť, presne nakresliť, šmykľavé látky sa radi deformujú, takže miestami je to s dosiahnutím tvaru naozaj zábava, potom to treba presne nastrihať a až potom ich zošiť.

V ďalšej fáze každý jeden stred vytvoriť zvlášť technikou šitia šperkov. Aby som dokázala vyhovieť aj menej náročným predstavám, zvažovala som, ako to docieliť. Rozhodla som sa použiť už hotové aplikácie. Uvedomujem si, že človek, ktorý nie je z fachu, nevníma na prvý pohľad, že v čom tkvie ten obrovský rozdiel. Ak, chce mať niečo pekné a efektné a nie je milovníkom korálok, dosiahnuť noblesnosť a zachovať ručnú prácu sa dá aj takto.

Keď som objavila štrasové kamienky, asi vnímate, že som na celom tempe tvorenia vôbec neubrala. Chcela som dosiahnuť slávnostnejší nádych a tak okrem toho sa pustila aj do maľovania kvetov farbami na textil.

Tentorkrát som miešala farby na textil, a bola úplne nadšená, ako sa mi podarilo trafiť odtiene…

Ak ste prišli až sem, asi už viete, že projekt, ktorý ležal bokom, bol článok, kde predstavím proces svojej tvorby, prístupu, zmýšľania.  Vnímam však, že handmade je presne o týchto maličkostiach, ktoré naše produkty robia výnimočnými v dave komerčnej tvorby.

Dúfam, že takto budúce majiteľky náhrdelníkov ich budú môcť vnímať také, aké sú. Všetko so všetkým